2019 Africa Entertainment Awards USA: Chameleon, Kenzo Nominated As Bebe Is Snubbed!

2019 Africa Entertainment Awards USA: Chameleon, Kenzo Nominated As Bebe Is Snubbed!

Accessdome.com: an accessible web community

By Brian Bariyo Tumuramye

Kampala: The 2019 edition of the African Entertainment Awards USA (AEAUSA) scheduled for October 19, 2019, has unveiled nominees in 30 different categories.

The awards, launched in 2015, aim to support, celebrate, promote, and uplift the achievements of African musician in the continent and the diaspora.
“We use entertainment as a platform to showcase an Africa that is united, self-sufficient, and willing and able to evoke social change that matters most in the communities of Africans and Africans in the Diaspora world-wide,” reads a statement on the awards’s website.

The 2019 awards ceremony will take place at the Newark, New Jersey, USA. The organisers have promised live performances from some of Africa’s top artists although no names have been announced yet.

The full list of nominees is as below:

1. BEST MALE ARTIST

Flavour

Davido

Sarkodie

Aka

Diamond

Burna Boy

Locko

Dadju

Stonebwoy

2. BEST FEMALE ARTIST

MZ Vee

Teni

Tiwa Savage

Haidy Moussa

Daphne

Charlotte Dipanda

Zahara SA

Aya Nakamura

Yemi Alade

Simi

3. BEST HIP HOP ARTIST

Cassper Nyovest

AKA

Nasty C

Khaligraph Jones

M.I Abaga

Laylizzy

Kwesta

Nadia Nakai

Sarkodie

R2Bees

 4. HOTTEST GROUP

Souti Soul

Best Life Music

Calema

Toofan

Yobass

Yamoto Band

Keche

Mafikizolo

Navy Kenzo

R2bees

 5. BEST COLLABORATION

Black Coffee & David Gueta ft Delilah Montagu – Drive

Diamond Platnumz ft Miri Ben-Ari – Baila

Runtwon ft Fekky – Unleash

DJ Vyrusky ft Shatta Wale, Kuami Eugene & KiDi – Baby

Eddy Kenzo ft Cindy Sanyu & Beenie Gunter- DanceHall

Halison ft Filho do zua – Paixao

Titica featuring Pabllo Vittar – Come e Baza

Preto Show ft Davido – Mamawe

Stonebwoy ft. Medikal Darkovibes, Kelvyn boy & Kwesi Arthur – Kpo keke

Yasmine ft Josslyn – Es o teu primeiro amor

 6. BEST MUSIC VIDEO

Assurance – Davido

SOCO – Starboy featuring Wizkid, Terri, Spotless & Ceeza Milli

Reza Madame – Titica

Chagua La Moyo – Otile Brown & Sanaipei Tande

Kwangwaru – Harmonize Ft Diamond Platnumz

Boye – Eto’o Tsana

Jogodo – Tekno

Mamawe – Preto Show ft Davido

Kpe Keke – Stonebwoy ft Medikal Darkovibes, Kelvyn Boy & Kwesi Arthur

Oh My Gosh – Yemi Alade

7. ENTERTAINER OF THE YEAR

Flavour

Diamond Platnumz

Davido

Wizkid

Shatta Wale

Eddy Kenzo

Yemi Alade

Stonebwoy

Tiwa Savage

Tekno

8. BEST GOSPEL ARTIST

Joe Mettle (Ghana)

Tumi (South Africa)

Annisstar (Ghana)

Sinach (Nigeria)

Diana Hamilton (Ghana)

Benjamin Dube (South Africa)

Eben (Nigeria)

Gloria Silver

Winnie Masaba

Gloria Muliro

9. BEST LOCAL DANCER/GROUP

Judith McCarthy

Samuel Kyei

Dejahna Claiborne

Coryn Jimenez

Queen Bosa

Amarachi Onyemaobi

Awa Ayesha

Joshua Agyapong

Sarah Olaniran

Brenda Dery

 10. BEST LOCAL PROMOTER

Big Bowe Black Diamond Hiphop promoter

Marcy Depina Cape Verdean promoter

Jah Pickney

MoeBFL Haitian promoter

Shawn Hartwell campaign against prison/ celebrity promoter

Osisioma Entertainments

DJ Maxy Caribbean promoter

Pain 456 mix kompa/hip hop promoter

Kwasi Beast

Dmk Global

11. BEST LOCAL DJ’s

DJ Marcy Depina

DJ Kassava

DJ Buka

Deejay D-vice

DJ Moma

DJ kev

DJ Bode

DJ Chase

DJ Good Noize

DJ Clein

12. BEST FRANCOPHONE ARTIST

Pape Diouf

MHD

Charlotte Dipanda

MR Leo

Soul Bangs

Serge Beynaud

Wally Seck

Titi

Sidiki Diabate

Fally Ipupa

13. BEST PALOP MALE ARTIST

Matias Damásio

Preto Show

Calema

Mr. Bow

Badoxa                                       

Dino d’Santiago

Binhan Quimor

Nelson Freita

DJ Odjie

G-Amado

14. BEST PALOP FEMALE ARTIST

Yola Semedo

Marllen Preta Negra

Jennifer Dias

Liloca

Yasmine Carvalho

Elida Almeida

Lizha James

Edmazia Mayembe

Josslyn

Karyna Gomes

 15. BEST UPCOMING ARTIST

Shingai

Samkul

Chetekela Louis

Spice Diana

Indobab

Pam Official

Peter Pana

Nedymusic

Togar Horward

Montess

16. SINGLE OF THE YEAR

Davido – Assurance

Matias Damasio – Teu Olhar

Burnaboy – Ye

Teni – Case

Tekno – Jogodo

Afro B – Joanna

Mr Eazi – Akwaaba

Preto Show ft Davido – Mamawe

Zlatan ft Burna Boy

Nelson Freitas – Nubian Queen

 17. BEST LOCAL ARTIST

Zore’ Lebarty

General Shapiro

Chief Dejjy

Taiyel

Michael Gray

Sammie Love

Joe O

Mr Bello

Tonton Mello

K-Flav

18. BEST MALE ARTIST – CENTRAL/WEST AFRICA

Matias Damásio

Fally Ipupa

MC Galaxy

Mr Leo

StonEbwoy

Zlatan Ibile

Pape Diouf

Momo Dieng

Mr Eazi

Shatta Wale

19. BEST MALE ARTIST – EAST/SOUTH/NORTH AFRICA

Ommy Dimpoz

Eddy Kenzo

Piksy Malawi

Harmonize

AKA

Rayvanny

Jose Chameleone

The Ben

Meddy

OC Osilliation

20. BEST FEMALE ARTIST CENTRAL/WEST AFRICA

Soraia Ramos

Yola Semedo

Efya

Niniola

Simi

Titi

Yemi Alade

Oumou Sangare

Tiwa Savage

Daphne

21 BEST FEMALE ARTIST EAST/SOUTH/NORTH AFRICA

Akothee

Selmour Mtukudzi

Rana Samaha

Vanessa Mdee

Zahara SA

Rema Namakula

Sheebah Karungi

Kenza Mosli

Nandy

Victoria Kimani

22. LOCAL MODEL OF THE YEAR

Lian Ariel

Noreen Ambani

Mohamet Mbaye

II-kaya

Vivian Davis

Modesta Boafo

Aiissata M.S

Zaawadi

Julius Antwi

Gifty Boakye

23. BEST LOCAL FASHION DESIGNER

Kwabs Couture

Thekhatorlabel

Ezinne

Henrioci

Yurielle Designs

Angie H Couture

Kali Kouture

Kelvin Gordon El

Eldior Sodeck

AtariaNYC

24. BEST AFRICAN COMEDIAN

Eric Omondi

Kontigo

Calado Show

Loyiso Gola

I Go Save

Teacher Wanjiku Maraji

Nasra Yusuf

Helen Paul

Mark Angel

Dr Ofweneke

 25. BEST HOST

Stela Carvalho

Anita Fabiola

Lil Ommy

Mangomito

Chichi Stylxz

Teacher Wanjiku

Daniel Nacimento

Eric Omondi

Michelle Dede

Erskine Whyte

26. BEST BLOGGER/INFLUENCER

Platinaline

Mz Mozambique News

Pin Africa

George brittongh

Instablog9ja

Phylx Entertainment

Pulse Nigeria

Ameyaw Debrah

Play Bak Magazine

Victor Kange

27. LOCAL ATHLETE OF THE YEAR

Jalen Carey Montclair Immaculate High School

Sone Ntoh football ( Harvard University)

Lamont Oliver baseball (Malcolm X Shabazz High)

Cory Poole Track and Field  (East Orange)

Nigil Thomas Football (Orange High, 1st year college)

Andrea Dubbels (Clifton High) Track and Field

Mariah Perez, Newark Tech basketball

Mya Bembry, West Orange basketball

Navasky Anderson Essex County College Track and field

Wes Rideau Winds, west Orange soccer

28. LOCAL COMMUNITY AWARD

My Daughter Your Daughter (MDYD)

Save our Nations (SON)

Ghana Association for Medical Aid (GAMA)

African and American Alliance

AangelsNJ

Butterfly Walker Inc.

Iya Foundation

Miss Africa Tri-State

Michelle Foundations Inc

Guyana Heritage Foundation

29 BEST DANCEHALL ARTIST  

Stonebwoy

Shatta Wale

Winky

Jose Chameleone

Patoranking

Samini

Navy Kenzo

Toofan

 Phyno

Babes Wodumo

30. BEST AFRICAN TALENT/ARTIST MANAGERS

Joel Vincent Joseph

Babu Tale

Seven Mosha

Sunday Are

Asa Asika

Ubi Franklin

Prince Costinyo

Nanayaw Ofori

Keen Mushapaidze

Tlee Moiloa

Accessdome.com: an accessible web community

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: